Fluke 1550C Insulation Tester Kit w/ IR3000FC Connector
All Fluke Products
  • Measure resistance up to 1TΩ
  • Capacitance, leakage current, and breakdown testing
  • Transfer readings to a smartphone/ tablet using the IR3000FC Connector
SKU
1550CKIT+IR3000FC
MPN
Read More
3 Ways to Improve Motor Maintenance
Fluke 1550C Insulation Tester Kit Overview
The Fluke 1550C Insulation Tester Kit includes the Fluke 1550C Insulation Tester as well as a selection of accessories including test leads, alligator clips, a hard carry case, and power/ interface cables. The Fluke 1550C Insulation Tester can measure resistance up to 1TΩ and has a maximum selectable test voltage of 5kV. Its selectable test voltages increase in increments of 50V between 250V and 1000V and in increments of 100V between 1000V and 5000V. In addition to insulation resistance, the Fluke 1550C Insulation Tester can measure capacitance and leakage current and features a Ramp function for breakdown testing. Results are displayed on the large, digital/ analogue LCD. Finally, the Fluke 1550C Insulation Tester is CAT III 1000V, CAT IV 600V safety rated and compliant with IEEE 43-200. It is ideal for preventative and predictive maintenance programs.
For more information about the Fluke 1550C Insulation Tester Kit, please click here.
Fluke IR3000FC Connector Overview
When the IR3000FC is used with the Fluke 1550C Insulation Tester and Fluke Connect App, you can:
  • Wirelessly start and stop testing: this improves user safety
Please follow this link for more information regarding the Fluke IR3000FC Connector.
What’s Included?
  • Fluke 1550C Insulation Tester
  • Fluke IR3000FC Connector
  • Red, Black, and Green Test Leads with Alligator Clips
  • Heavy-Duty Alligator Clips
  • AC Power Cord
  • IP67 Hard Case
  • Certificate of Calibration
  • Software Licence Agreement
  • Registration Card
  • User Manual
  • Quick Reference Card
  • USB-IR Cable Installation Guide
Free Delivery*
Important Notice
Request a Quote
60 Day Returns
Ask a Question or Price Match
Technical Information
Specification
Fluke 1550C 5kV Insulation Resistance Tester Technical Specifications
Electrical Specifications
Insulation resistance measurement
Test voltage (dc) Range Accuracy (± reading)
250 V < 200 kΩ
200 kΩ to 5 GΩ
5 GΩ to 50 GΩ
> 50 GΩ
unspecified
5 %
20 %
unspecified
500 V < 500 kΩ
500 kΩ to 10 GΩ
10 GΩ to 100 GΩ
> 100 GΩ
5 %
20 %
1000 V < 200 kΩ
200 kΩ to 20 GΩ
20 GΩ to 200 GΩ
> 200 GΩ
5 %
20 %
2500 V < 200 kΩ
200 kΩ to 50 GΩ
50 GΩ to 500 GΩ
> 500 GΩ
5 %
20 %
5000 V < 200 kΩ
200 kΩ to 100 GΩ
100 GΩ to 1 TΩ
> 1 TΩ
5 %
20 %
Leakage current measurement 1 nA to 2 mA ± (5 % + 2 nA)
Capacitance measurement 0.01 uF to 15.00 μF ± (15 % rdg + 0.03 μF)
Timer 0 to 99 minutes Setting: 1 minute
Indication: 1 second
Live circuit warning 30 V to 660 V ac/dc, 50/60 Hz ± (15 % + 2 V)
Bar graph range 0 to 1 TΩ
Insulation test voltage accuracy -0 %, +10 % at 1 mA load current
Induced ac mains current rejection 2 mA maximum
Charging rate for capacitive load 5 seconds per μF
Discharge rate for capacitive load 1.5 s/μF
General Specifications
(RF connection time (binding time) can take up to 1 minute.)
Display 75 mm x 105 mm
Power 12 V lead-acid rechargeable battery, Yuasa NP2.8-12
Charger Input (AC) 85 V to 250 V ac 50/60 Hz 20 VA
(ground pin) is not connected internally. The extra pin is for added plug retention only.
Dimensions 269 mm x 277 mm x 160 mm (10.6 in x 10.9 in x 6.3 in)
Weight 3.7 kg (8.2 lb)
Temperature (operating) -20 ºC to 50 ºC (-4 ºF to 122 ºF)
Temperature (storage) -20 ºC to 65 ºC (-4 ºF to 149 ºF)
Humidity 80% to 31 ºC decreasing linearly to 50 % at 50 ºC
Altitude 2000 m
Enclosure sealing IP40
Input overload protection 1000 V ac
Electromagnetic compatibility EN 61326
Safety compliance IEC 61010-1: Overvoltage category II, pollution degree 2.
IEC 61010-2-030: Measurement 600V CAT IIV/1000V CAT III
IEC 61557-1, IEC 61557-2
Fluke Connect Compatible Yes
Fluke IR3000FC Connector Technical Specifications
Battery type Two AAA Alkaline batteries, ANSI-24A IEC-LR03
Battery life 6 hours of continuous transmission
RF communications 2.4 GHz ISM Band
RF communication range Open-air, unobstructed Up to 20 m
Obstructed, sheetrock wall Up to 6.5 m
Obstructed, concrete wall or steel electrical enclosure Up to 3.5 m
Temperature operating -10°C to 50°C
Storage -20°C to 60°C
Certifications CSA, FCC, CE, IC
Warranty from Fluke Three years
Weight 80 g
Size (H x W x L) 3.2 x 7.6 x 6.4 cm (1.25 x 3.0 x 2.5 in)